niedziela, 15 lipca 2012

Boston - dzień 2

Drugi dzień naszego bostonowania zaczęliśmy od zwiedzania Cambridge, które to miasto jest bardzo ważnym ośrodkiem naukowym, gdyż na jego terenie znajdują się dwie najsławniejsze uczelnie na świecie - humanistyczny Harvard i techniczne MIT. Pierwsze swe kroki tego dnia skierowaliśmy na Harvard.

Stacja metra przy Harvardzie

Budynki kampusu
  


Studenci w trakcie nauki

Pomnik Johna Harvarda, a tak naprawdę jego wyobrażenia,
bo nikt nie wie, jak on wyglądał :)

Ulica tuż przy uczelni



Następnie śladami Sławka sprzed 7 lat pojechaliśmy na MIT, które wygląda zupełnie inaczej. Harvard ma dostojne budynki z czerwonej cegły, nieomal pachnące XVII wiekiem, natomiast MIT to zbiór różnorodnych brył geometrycznych, nawet bardzo współczesnych :)


Tuż przy pokojach, w których pracował Sławek

Przed niewątpliwie najładniejszym, głównym budynkiem MIT

Najbardziej nowoczesny z budynków kampusu, zaprojektowany przez jakiegoś
słynnego architekta, którego nazwiska nie pamiętam
Kolejnym krokiem było powrócenie na Freedom Trial - tym razem w miejscu cumowania USS Constitution, najstarszego pływającego i pozostającego w czynnej służbie w US Navy. Niestety nie dane nam było wejść na jego pokład z prozaicznej przyczyny - był poniedziałek, w który muzea bywają zamknięte :(

USS Constitution w pełnej krasie
USS Constitution przy nadbrzeżu

Na szczęście w doku obok tej wspaniałej jednostki cumuje niszczyciel USS Cassin Young DD 793 z okresu II wojny światowej, który był dostępny tego dnia do zwiedzania. Z przyjemnością więc weszliśmy na jego pokład.

Nie ma to jak działko okrętowe :)


Wielki mikser!

Torpeda 




W ramach urozmaicenia dnia dzieciakom popłynęliśmy z Boston Harbour do centum miasta przedostaliśmy się na pokładzie promu, skąd mogliśmy sobie pooglądać port, nadbrzeże i fasady luksusowych hoteli ustyułowanych tuż nad wodą.







Wrócliśmy więc do Boston Common.

Pod fontanną parkową

Tego dnia poszliśmy jeszcze na Granary Burying Ground, jeden z najstarszych bostońskich cmentarzy, założony około 1660 roku. Spoczywają na nim rodzice Benjamina Franklina, a także Paul Revere, bohater rewolucji amerykańskiej, który ostrzegł ludzi o zbliżającej się wojsk brytyjskich.

Grób rodziców Franklina

Przykładowy nagrobek - na większości z nich był napis
 "here lies buried..."

"Ogromny" grób Paula Revere

Widok na cmentarz












czwartek, 12 lipca 2012

Boston


10 lipca dotarliśmy do Bostonu, który znałam z opowiadań Sławka. Trochę byliśmy przerażeni, bo okazało się, że jakimś cudem "automat" odwołał naszą rezerwację motelu (notabene już opłaconą), ale wszystko dobrze się skończyło i mieliśmy gdzie spać. Motel 6 oferował w porównaniu z hostelem w Toronto standard wysokiej klasy, tylko netu nie mieli dla gości, więc piszę tego posta będąc już po 1 dniu łażenia po Manhattanie ;)



Wyjście ze stacji Copley
Pierwszy dzień w Bostonie rozpoczęliśmy od oddania naszego "Roda Rumka Spojlera", który dzielnie nam służył przez 8 dni i od przeskoczenia na metro, które jest naprawdę fajnie rozwiązane. Pojechaliśmy na stację "Copley", znajdującą sie tuż przy przepięknej, ogromnej bibliotece bostońskiej, skąd spacerkiem przeszliśmy się pod Prudential Tower Boston, gdzie "windą" wdrapaliśmy się na taras widokowy :)







The Boston Public Library


Pod najwyższym budynkiem Bostonu

Widok z tarasu w Prudentialu

Stadion Red Sox Boston

Janek znalazł w końcu fajną brykę :)

Po podziwianiu naprawdę rewelacyjnego widoku na Boston z góry poszliśmy "w miasto". Zaczęliśmy od kościoła Świętej Trójcy, będącego po wieży drugim z cyklu "najważniejszy punkt w mieście".

Kościół Św. Trójcy

Fasada kościoła

Oczywiście w międzyczasie było moczenie nóg w fontannie przy kosciele

a potem spacer po Public Garden, gdzie stoi przepiękny  pomnik
Jerzego Waszyngtona i gdzie wiewiórki biegają całymi hordami nie
zważając na kręcących się wokół ludzi.


Kolejnym krokiem było "wstąpienie" na Freedom Trial, czyli 2,5 milową ścieżkę, oznaczoną czerwonym brukiem, prowadzącą przez 16 miejsc mających ogromne znaczenie historyczne dla Bostonu: muzea, miejsca   użyteczności publicznej, kościoły, cmentarze. Taka ścieżka to naprawdę rewelacyjny pomysł. Uważam, że bostończycy projektując ją wykonali kawał świetnej roboty. Ścieżkę można zwiedzać od począku do końća, bądź odwrotnie, a nawet od środka :)


Tak oznaczone jest każde z ważnych miejsc na Freedom Trail

Freedom Trial zaczyna się w Boston Common, czyli w ogromnym parku, sąsiadującym z Public Garden. Jego centrum stanowi niebywała atrakcja dla dzieci, czyli Frog Pond - żabia sadzawka, w której w wakacje mogą sie pluskać dzieciaki w wieku do 12 lat. O dziwo - pomimo tego, że ma ona głębokość może z 15 cm, to po obu jej brzegach siedzą ratownicy, a woda jest ... chlorowana! Nie mogliśmy przejść koło niej obojętnie, więc zrobiliśmy sobie półgodzinny postój na rzecz naszej dziatwy.








Niedaleko tej sadzawki znajduje się jeden w wielu pomników upamiętniających męstwo bostończyków, a obok niego ... mina morska z czasów I wojny światowej, która spodobała się zarówno dzieciom jak i nam :)


Potem poszliśmy pod dom Gubernatora...



a następnie między innymi do Park Street Church...


i do Fanauill Hall, który stanowił ważne miejsce w czasie Amerykańskiej Rewolucji



Gdy dotarliśmy na Quincy Market zaburczało nam w brzuchach, więc zjedliśmy przepychny Calm Chowder w fajnym chlebku, a następnie...



poszliśmy na dobre, lokalne piwo do The Black Rose.



Dzień 2 - cdn